Designeri » T-Z » Oriental Lemnos « Grupuri

miere
caramel
oud
Mamluk Xerjoff unisex Imagini Mamluk Xerjoff unisex Imagini

Mamluk de Xerjoff este un parfum Oriental Lemnos unisex. Mamluk a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Chris Maurice. Parfumul prezinta mosc, osmanthus, iasomie, ambra, rasina benzoica, vanilie, bergamot, Lemn de Agar(Oud), miere si caramel.

mosc osmanthus iasomie ambra rasina benzoica vanilie bergamot Lemn de Agar(Oud) miere caramel

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Mamluk by Xerjoff.

Mamluk Recenziile parfumurilor

In ciuda succesului colosal de care Mamluk se bucura in stratosfera parfumurilor de nisa, cat si a devotamentului meu (printre altele) pentru esente dulci, mie imi pare o compozitie dificila de care nu ma pot declara cucerita, nu ca in fata altor gurmande.

Doua lucruri se unesc pentru a-mi produce aceasta convingere: mierea si lipsa de suplete. Mierea ca nota nu prea mi-e simpatica, doar cu una-doua exceptii (ex. Back to Black unde da senzational), or in Mamluk ea este regina. Matca. Domina si subjuga.

Parfumul este inzestrat cu acest miros dulceag tipic de miere, plin de naturalete de altfel, insa totodata foarte amplificat, care se mentine permanent, intact si vanitos. Pentru a-i sublinia sau consolida caracterul gurmand bucatarii-parfumieri au strecurat si niste caramele de lapte in amestec. In clipa in care cele doua note fuzioneaza, caramelul aparand ceva mai tarziu, parfumul devine static, vascos, intepenit. Parca faci baie in miere si mananci caramele…Osmantusul, bergamota si iasomia din piramida olfactiva oficiala cred ca sunt puse doar sa te amageasca, par iluziile cuiva in agonie.

Ceea ce-l face totusi interesant pana la urma sunt calitatea incontestabila a ingredientelor si rafinamentul cu care acestea se impletesc.

Divin pentru cei care iubesc mirosul de miere. A nu se folosi in drumetii prin paduri, risc iminent de intalnire cu ursuleti draguti dornici de o degustare.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Xerjoff Mamluk fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Xerjoff Mamluk, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Mamluk dupa Xerjoff. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Mamluk de Xerjoff reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Xerjoff Lira Serge Lutens Arabie Serge Lutens Ambre Sultan Chanel Allure Sensuelle Parfum Slumberhouse Pear & Olive Xerjoff Fatal Charme Guerlain Angélique Noire Xerjoff Shunkoin Xerjoff Esquel MDCI Parfums La Belle Helene Terry de Gunzburg Ombre Mercure Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Juliette Has A Gun Lady Vengeance Serge Lutens Santal Majuscule ScentStory 24 Gold Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Shalimar Parfum Initial Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge Roja Dove Unspoken