Designeri » T-Z » Oriental Fougere « Grupuri

Jazz Prestige Yves Saint Laurent de barbati

Jazz Prestige Yves Saint Laurent de barbati

Jazz Prestige Yves Saint Laurent de barbati Videouri
Jazz Prestige Yves Saint Laurent de barbati Imagini

Jazz Prestige de Yves Saint Laurent este un parfum Oriental Fougere de barbati. Jazz Prestige a fost lansat in 1993. Notele de varf sunt coriandru, lavanda, note verzi, note fructate, piper, flori de nucsoara, anason si bergamot; notele de mijloc sunt garoafa, chiparos, ghimbir, scortisoara, iasomie, chimion, trandafir si muscata; Notele de baza sunt pielarie, lemn de santal, ambra, paciuli, rasina benzoica, nuca de cocos, lichen si cedru.

coriandru lavanda note verzi note fructate piper flori de nucsoara anason bergamot

garoafa chiparos ghimbir scortisoara iasomie chimion trandafir muscata

pielarie lemn de santal ambra paciuli rasina benzoica nuca de cocos lichen cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jazz Prestige by Yves Saint Laurent.

Jazz Prestige Recenziile parfumurilor

Casanova
Casanova

Simt notele de pe portativul unui piese de jazz legendare precum Atlantic Five Jazz Band - Take Five de fiecare data cand miros acest parfum.

E putin spus clasic, chiar daca este din '93, mirosul este vintage si modern in acelasi timp din cauza tabacului (nelistat dar eu personal il simt), lavandei, santalului, muscata si chiparosul din primul puff, simt cum in fata ochilor vad anii ce trec ascultand piesa nemuritoare pe la ora 4 dimineata la cabaretul din centru cu paharul de whisky langa dar din pacate anii trec unul cate unul pana-n prezent si apoi ma trezesc brusc...dar deja melodia e spre sfarsite unde pielea, cedrul, trandafirul, paciuliul si mai ales trandafiru proaspat fac o ultima simfonie muzicala de neuitat pana cand ambra, rasina, anasonul si coriandrul incheie spectacolul cu o suavitate aparte!

Efectiv, nu ai cum sa-l uiti!...Din pacate, este scos din productie si se gaseste foarte rar, am avut norocul chior sa gasesc o sticla de 100ml la cutie la 100E cu transport 115 (el fiind intre 140 si 180). Pot spune sincer ca nu o sa regret niciodata banii pe care i-am strans pentru aceasta capodopera muzicala!

Longevitate? Mhhm, aproximativ 8 ore.
Potenta? Destul de puternic in primele 2-3 ore (jumatate de mana) apoi se face din ce in ce mai subtil.
Anotimp adecvat? Oricand temperatura este intre 10 si 20 de grade!

P.S : Am testat si Jazz-ul clasic, dar penultima reformulare, cum pun mana pe prima versiune o sa scriu si despre tatal lui Prestige! Ar mai ramane si Live Jazz, fratele vitreg, dar nu prea m-ar incanta...dar POATE o sa-i dau o sansa. ;-)

9.5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Yves Saint Laurent Jazz Prestige fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Yves Saint Laurent Jazz Prestige, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jazz Prestige dupa Yves Saint Laurent. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jazz Prestige de Yves Saint Laurent reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Fougere
Hugo Boss Boss in Motion Roberto Cavalli Roberto Cavalli Black Givenchy Xeryus Rouge Nikos Sculpture pour Homme David & Victoria Beckham Intimately Beckham Night for Men La Perla Grigioperla Christian Audigier Ed Hardy Love & Luck for Men Clive Christian X for Men Stephanie de Saint-Aignan Un The Au Sahara Grossmith Phul - Nana Jacques Bogart Arabian Nights Bond No 9 Cooper Square