Designeri » T-Z » Oriental Condimentat « Grupuri

Opium Yves Saint Laurent de dama

Opium Yves Saint Laurent de dama

Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini Opium Yves Saint Laurent de dama Imagini

Opium de Yves Saint Laurent este un parfum Oriental Condimentat de dama. Opium a fost lansat in 2009. Notele de varf sunt bergamot, mandarina si lacramioare; notele de mijloc sunt garoafa, iasomie si smirna; Notele de baza sunt paciuli, opoponax, ambra si vanilie.

bergamot mandarina lacramioare

garoafa iasomie smirna

paciuli opoponax ambra vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Opium by Yves Saint Laurent.

Paloma Picasso
Opium Poesie de Chine pour Femme
DangerZone

Opium Recenziile parfumurilor

Dana Maria
Dana Maria

E ceva dincolo de orice descriere. Miroase a after shave de om batran si morocanos. Mai multe chiar nu am de spus.
E incredibil fixul asta a unor femei care nu au nimic bun de spus despre un parfum decat daca miroase a babatie si a biserica. Din start sunt respinse orice incercari de a moderniza ceva.

Andreeamaria
Andreeamaria

N-am fost in viata mea asa enervata de un parfum,cum sunt de Opium.:))
Am citit peste tot despre el,iar recenziile sunt uluitoare; desi nu prea ma bazez eu pe parerile altora,in general,cand vine vorba de parfumuri.M-a uimit impactul pe care-l are asupra femeilor,indiferent de varsta.Pare mereu actual,mereu dezirabil,o adevarata dependenta olfactiva.
Si atunci,ma intreb,de ce eu nu il pot indragi...deloc?
Ma sufoca,l-am mirosit o singura daca si m-a scos din sarite..
Pe cat sunt de inebunita dupa Black Opium,pe atat de mult il ocolesc pe acesta.
As fi curioasa in privinta primei editii a parfumului,acela incastrat in cutiuta de lemn lacuita,atat de originala.Pentru ca,un parfum asa iubit si cu un asemenea impact,nu poate mirosi ca acela pe care l-am incercat in parfumerie,acum 2 luni...E comun,dulce,punct...

Acest Opium " reinviat" de parfumierii casei YSL, seamana si nu seamana cu editia princeps... Este mai putin aspru, ceva mai balsamic si ceva mai dulce. Acela din trecut avea zvac, putere, mister, te innebunea complet... acesta... e doar o urma palida,... Dar... nu e rau nici acesta... e mai purtabil sa zicem... Si in mod cert, nu e asa aspru, nu e asa greu si aici simt bine smirna (plus tamaie... pe care nu o vad listata). De asemena se simte bine garoafa, paciuli si un strop de ambra. Este un parfum OK, dar nu ca cel din trecut... Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

alex naser
alex naser

Am avut editia 1977. Mult mai complexa. Nu se compara. Dar in lipsa celuilalt...

Addict
Addict

Încă un parfum de care am fugit în trecut,iar mai apoi l-am ocolit în mod reflex,fără să-i acord nici cea mai mică șansă.Dar...trecerea anilor a adus și o maturizare a simțului olfactiv-artistic,așa încat m-am apropiat de "Opium" lent,dar sigur.
Purtandu-l într-o după-amiază călduță de toamnă (prin bunăvoința unei cunostințe),am constatat contrariată că este mult mai ușor de purtat decat alte parfumuri încadrate la "artileria grea" (cel mai concludent exemplu este "Black Orchid",pentru care am făcut deja o Addict-ie (sic!).
Nu-l descriu,este arhicunoscut,doar vreau să specific că în final parfumul devine catifelat,aproape cremos,ceea ce n-aș fi crezut în veci,mai ales după notele de mijloc,pe care acum le prețuiesc!
Prețuirea,da,și despre ea aș vrea să spun ceva:prețuirea față de noi însene și față de parfumurile pe care le iubim și le purtăm!
Dragile mele,purtăm parfumurile pentru noi,în primul rand,prea puțin sau arareori pentru ceilalți.E drept că trebuie să nu deranjăm vecinătatea prin dozajul folosit,dar aceasta nu înseamnă să ni se interzică (prin remarci ireverențioase)să ne purtăm parfumurile favorite!
Cat despre "Opium",pentru a fi bland cu cei din jur,poate fi purtat "pe sub haine",deoarece are putere mare de difuziune.Dar iarna,într-o seară specială,sigur îi voi asigura locul de onoare,în randul întai!

claudia26
claudia26

E un parfum foarte puternic, dulceag, insa lasa in urma un miros de tamaie foarte intens. Cineva mi-a spus, cand a intrat in camera (eu purtand acest parfum) ca miroase ca intr-o biserica.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Yves Saint Laurent Opium fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Yves Saint Laurent Opium, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Opium dupa Yves Saint Laurent. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Opium de Yves Saint Laurent reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Yves Saint Laurent Opium Chanel Coco Eau de Parfum Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain Insolence Eau de Parfum Guerlain Shalimar John Galliano John Galliano Christian Dior Dior Addict Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Thierry Mugler Angel Thierry Mugler Womanity Pierre Balmain Ambre Gris Chanel Chanel N°5 Thierry Mugler Alien Essence Absolue Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Insolence Givenchy Very Irresistible Serge Lutens Un Bois Vanille Hermes Elixir des Merveilles Frederic Malle Portrait of a Lady