Designeri » T-Z » Chypre Fructat « Grupuri

Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama

Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama

Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama Imagini Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama Imagini Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama Imagini Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama Imagini Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent de dama Imagini

Yvresse (Champagne) de Yves Saint Laurent este un parfum Chypre Fructat de dama. Yvresse (Champagne) a fost lansat in 1993. Creatorul acestui parfum este Sophia Grojsman. Notele de varf sunt chimion, caisa, nectarina, piersica, menta si anason; notele de mijloc sunt garoafa, lici, stanjenel, scortisoara, violeta, trandafir, iasomie, ulei de trandafir si lacramioare; Notele de baza sunt ambra, paciuli, mosc, rasina benzoica, nuca de cocos, vanilie, lichen, vetiver, cedru si styrax.

chimion caisa nectarina piersica menta anason

garoafa lici stanjenel scortisoara violeta trandafir iasomie ulei de trandafir lacramioare

ambra paciuli mosc rasina benzoica nuca de cocos vanilie lichen vetiver cedru styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Yvresse (Champagne) by Yves Saint Laurent.

Look of Woman

Yvresse (Champagne) Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Sultry. Oppressive. Nu pot sa-l “ respir”. Ca si cum as inota in sampanie si din prea mult entuziasm ( pentru ca imi place enorm sa inot) lichidul mi-ar intra pe nas. Sunt atat de multe note incat nu mai e bogatie, zi-i risipa ca nu gresesti!
Si ce mai note! Un Turn Babel, un parfum in care se vorbeste in toate limbile:in varful turnului anasonul ii vorbeste intepat piersicii ( care e una uriasa, ca in desenul animat James and the giant peach),in notele de mijloc garoafa sta la taclale cu iasomia si cu trandafirul, lacramioara si lici treceau si ele pe acolo si s-au bagat in vorba. La baza turnului, sedinta intre ambra, paciuli si mosc. Si un cocos si niste licheni despre care initial s-a crezut ca au gresit departamentul.
In aceasta multinationala parfumata nu se stie cine e seful, piersica zice ca ea, trandafirul zice ca el, fiecare are prieteni cu care vrea sa faca aliante pentru suprematie si dusmani pe care vrea sa-i elimine ca sa conduca netulburati.
Din fericire brainstormingul notelor se sfarseste dupa orele 18 si in cladire se asterne incet linistea si odata cu ea un miros extraordinar. E acel moment al zilei cand devine clar ca fiecare nota a dat pe parcursul zilei tot ce-a avut ea mai bun si mai destep pentru ca Yvresse sa fie un fel de Rolls al parfumurilor.
Rivalitatile nu continua in afara jobului iar seara, la o iesire in oras, piersica si trandafirul cad de acord ca impreuna sunt dream team si pot aduce vanzarile pe culmi.
Intelegerea tine insa numai pana a doua zi de dimineata, cand, odata cu o noua pulverizare, totul reincepe la fel ca ieri si la fel ca maine .

Liviu
Liviu

M-a chinuit rau acest parfum. Mi se pare atat de alambicat, notele-s atat de incalcite incat ma tem sa-i fac o descriere prea tehnica pentru a nu mi le pune pe iubitoarele lui in cap. Caci are foarte multe! Prima jumatate de ora ma ameteste complet cu note fructate amestecate cu condimente din care rezulta un miros acidulat. Apoi se asaza si se serveste sampania...exact cum a vrut sa sugereze numele original. Dar nu e un Angelli Pesca cum ar putea sugera nota de piersica ci o sampanie fermentata in sticla cum am savurat odata din colectia unui fost director al fabricii Panciu-spun asta pentru ca mi s-a parut mult peste orice sampanie frantzuzita pe care am gustat-o. Sampania e acompaniata de notele acelea un pic pudrate despre care care am citit pentru ca, repet, parfumul asta m-a bagat in ceata si am avut nevoie si de documentare suplimentara. Parca e un parfum 2 in 1...parfumul evolueaza pe doua linii care le percep distinct. Magistrala creatie!
Experienta testarii acestui parfum, incrancenarea olfactiva cu lupte aprige si multe nedumeriri as asemana-o cu experienta fumarii unui bol de Samuel Gawith Jubilee. Pentru mine ambele au fost experiente memorabile!
Dar, pentru ca exista si un dar, parfumul e greu de asortat si purtat, e puternic si persistent. Aici imaginatia mi s-a blocat, nu reusesc sa vizualizez femeia care-l poarta. Nota 10 pentru creatie si regalul olfactiv.

iuliatundre
iuliatundre

Oooo,il ador !te trezeste la viata , te imbata de fericire ca o CHAMPAGNE de buna calitate .

Denumirea veche a parfumului a fost Champagne. Parfumul chiar incepe usor acidulat-fermentat, cu miros de sampanie! Mirosul acidulat se mai estompeaza cu timpul si incep sa se simta bine notele fructate, mai ales piersica si nectarina, ormate cu un praf de scortisoara. Pe langa notele fructate, parfumul are un aer usor vintage, prafos, lemnos, dar si un iz care aduce cu mirosul de drojdie proaspata. Nu stu de ce resimt acest miros, care ma cam deranjeaza...
Una-peste-alta, parfumul este inventiv, comparabil cu cele de nisa ca si calitate, avand siaj si persistenta bune, insa nu este un parfum usor de purtat. De aceea trebuie neaparat incercat inainte de achizitionare. Eu il vad potrivit pentru seara, sau pentru sezoanele reci.
Nota mea: 8/10

Dragul meu Yvresse...cu caracterul tau plin de viata, provocator si impertinent, de cate ori te port imi dai o stare de beatitudine, de "dolce-vita".
In opinia mea, Yvresse e una din cele mai tari combinatii fructate cu multa piersica din istoria parfumului. Simt undeva in notele de mijloc un amestec de potpourri de Craciun impreuna cu o urma de cocos dulce si delicios ceea ce face ca amestecul sa devina aproape gurmand cu trecerea timpului. Spre sfarsit o pudra diafana de trandafiri cu miros de pomada se asterne molcolm peste restul notelor inca active.
Pe de-a-ntregul notele din Yvresse recreeaza impresia de Veuve Clicquot, aproape simti pe limba bulele sclipitoare de sampanie. Un parfum memorabil.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne), completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Yvresse (Champagne) dupa Yves Saint Laurent. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Yvresse (Champagne) de Yves Saint Laurent reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Hermes 24 Faubourg Guerlain Samsara Eau de Parfum Guerlain Shalimar Parfum Initial Yves Saint Laurent Cinema Christian Dior Dune Chanel Coco Mademoiselle Gucci Gucci Rush Givenchy Organza Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Amouage Dia pour Femme Guerlain Eau de Shalimar Lancome Tresor Givenchy Amarige Boucheron Boucheron Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Yves Saint Laurent Opium Christian Dior Hypnotic Poison