Designeri » R S » Chypre Floral « Grupuri

Eau du Soir Sisley de dama

Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini Eau du Soir Sisley de dama Imagini

Eau du Soir de Sisley este un parfum Chypre Floral de dama. Eau du Soir a fost lansat in 1990. Eau du Soir a fost creat de Jeannine Mongin, Hubert d'Ornano si Isabelle d'Ornano. Notele de varf sunt grapefruit si mandarina; notele de mijloc sunt garoafa, stanjenel, iasomie, laudanum frantuzesc, ylang-ylang, paciuli, lichen, trandafir, lacramioare, ienupar, piper si liliac; Notele de baza sunt mosc si ambra.

grapefruit mandarina

garoafa stanjenel iasomie laudanum frantuzesc ylang-ylang paciuli lichen trandafir lacramioare ienupar piper liliac

mosc ambra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Eau du Soir by Sisley.

Theo Fennell Scent
Soir d'Оrient
Aromatics Elixir
Rose de Nuit

Eau du Soir Recenziile parfumurilor

Este un parfum clasic, de mare rafinament, ce se poate incadra in categoria cypre-verde, cu siaj si persistenta fantastice. Are o eleganta rece, aristocratica, ce nu lasa loc de apropieri nepermise! Il vad purtat de o doamna la opera sau o receptie de mare tinuta.
Parfumul incepe cu miros de citrice, unde simt bine un grapefruit, apoi continua floral cu miros de garoafa, Ylang-Ylang. Mai tarziu apare lichenul destul de pronuntat, iar parfumul devine si usor aspru. Catre final are si un iz sapunos, insa nu deranjant.
Este clar ca parfumul va placea doar celor care agreeaza clasicele, eu personal il vad purtabil si in ziua de azi, desi unii ar putea sa ma contrazica.
Nota mea subiectiva: 10/10

Eau du Soir este o "grande dame" in colectia mea, are un loc special in preferintele mele si constituie unul din cele mai elegante parfumuri din cate cunosc. A fost de fapt creat in 1990 de Hubert d`Ornano pentru sotia sa, aceasta fiind singura persoana care a purtat Eau du Soir pana in 1999 cand a fost lansat oficial la staruintele anturajului ei, fermecat de teribilul parfum. Este intr-adevar colosal, luxos, de seara, insa nu de club ci de gala. Mda, de-as avea si ocazii mai dese de a-l pune in valoare ar fi nemaipomenit... In schimb sunt adepta sacrilegiilor in materie de parfumuri si ii dedic lui Eau du Soir serile calde in familie, iesirilor la shopping, in special sambata cand ma ferchezuiesc si ies singura dimineata prin oras sau aplic cate un puf discret cand mi-e dor de mirosul lui special.

Odata ce l-ai testat nu-l vei uita niciodata, fie ca te-a impresionat placut, fie ca nu. Are o personalitate inconfundabila, deosebit de eleganta si usor intimidanta. Nu te apropii usor de el chiar daca esti cel mai "calit" si inveterat iubitor de parfumuri. Este destul de distant si rece, dar odata ce te-ai obisnuit cu mirosul lui devii sclavul lui pe veci. Nu-mi imaginez sa renunt vreodata a-l avea. In 2007 toamna l-am descoperit in Douglas in Germania si am ramas fermecata, dar imi depasea bugetul. 4 luni am tinut blotterul intr-un saculet si mirosea inca foarte intens, il pastram ca pe sfintele moaste. De ziua mea am primit setul cadou 100 ml si crema de corp, eram in extaz!

A fost de atunci semnatura mea, il purtam aproape zilnic, pana prin 2010 cand l-am inselat cu Boucheron (caruia i-am fost infidela tradandu-l cu Visa Piguet, dar e alta poveste).

Mirosul e impartit in doua faze: prima faza e un verde smarald, catifelat, foarte aromat. Nu un verde crud si barbar de iarba, ci un chypre verde din citrice si plante, perfect amestecat. Mandarina, grapefruit, rozmarin, piper, note proaspete si usor condimentate formeaza deschiderea. Pare un parfum vintage si e singurul parfum care ma transporta in alta dimensiune, in alte lumi. Muschiul de stejar incepe sa se contureze din ce in ce mai clar in timp, pe un fond de ambra interesanta, calda dar deloc dulce si labdanum. Am uitat sa adaug si lacramioarele in prima etapa, nu sunt lacramioare Diorissimo, ci un buchetel marunt pus intr-o vaza intr-un colt al incaperii - parfumul lor gingas e vag, dar prezent.

Parfumul devine usor sapunos in timp, toate, absolut toate notele converg intr-o masa verde masiva si omogena, cu proiectie ireprosabila.

Un mare clasic!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Sisley Eau du Soir fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Sisley Eau du Soir, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Eau du Soir dupa Sisley. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Eau du Soir de Sisley reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Hermes 24 Faubourg Christian Dior Miss Dior Le Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Cartier La Panthere Robert Piguet Alameda Robert Piguet Visa 2007 Bottega Veneta Bottega Veneta Robert Piguet Rose Perfection Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Shalimar Parfum Initial Frederic Malle Carnal Flower By Kilian Back to Black Isabey Isabey Fleur Nocturne Chanel Chanel N°5 Chanel Coco Mademoiselle The Different Company Sublime Balkiss Puredistance Opardu Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea